EkonomiKütüphane

Yurt dışından hisse senedi almak nasıl olur?

YURT DIŞINDAN HİSSE SENEDİ ALMAK

Öncelikle herkese merhabalar yurt dışından Avrupa’dan yada Amerika’dan nasıl hisse senedi yatırımı yaparım diye biraz araştırma yaptım. Araştırmamın nedeni Avrupa yada Amerika’da yüksek temettü verimine sahip hisseleri bulup almaktı. Hisse senetlerini bulmadan önce ilk olarak hesap açmam gerekiyordu. Bunun üzerine maaş aldığım bankanın yatırım bölümüne ulaştım. Kendilerine Avrupa’da veya Amerika’da nasıl hisse senedi alırıö diye sordum, bunun üzerine işlemlerin çok kolay olduğunu söylediler.

YURT DIŞI YATIRIM HESABI AÇMA ŞARTLARI NEDİR?

Şartları nedir diye sorduğumda hangi ülkenin borsasına girmek isteniyorsa o ülkenin para birimini kullanmak gerekiyormuş. Ben Avrupa ve Amerika’yı sordum. Avrupa için en az 1000 EURO Amerika için en az 1000 DOLAR Yatırmak gerektiğini söylediler. Alış satış komisyon oranları da yüksek. Yani al sat için değil yatırım için uygun gibi gözüküyor. (Paranız çoksa bilemem)

YATIRIM HESAPLARI KİMİN ADINA OLUYOR?

Peki Avrupa yada Amerika yatırım hesabı açtığımda bu hesap kimin adına olacak diye sordum cevap olarak bankamızın adına dediler. Yani bizim adımıza Türkiye’de açılıyor ama hesap dünya çapında çalıştığınız banka adına gözüküyor. CITIBANK bu bankaya yurtdışı hesabı açıyor. Bu bankada bize kendi bünyesinde hesap açıyor.

BANKA YADA ARACI KURUM BATARSA YURTDIŞI HİSSELERİME NE OLUR?

Peki banka batarsa hisseme ne olur dedim. Toz olur gider dediler 🙂 Şaka bir yana aracı kurum batarsa paranızda batıyormuş (Allah Korusun) Kendi adıma güvenli gelmedi. Bana ait bir hesap olmadığı için tedirgin oldum. İlerde bu konu hakkında daha detaylı bir yazı yazacağım bol kazançlar hoşçakalın. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu