Kütüphane

Katılım Şirketleri Güvenilir mi?

Katılım Şirketleri Güvenilir mi?

Son dönemde gerek televizyon reklamlarında, gerek internet üzerindeki reklamlarda sıkça rastladığımız ŞU EVİM,,BU ARABAM gibi katılım şirketleri ne kadar güvenli? Bir ev almak için bir araba almak için yani kısacası geleceğimize sağlam adımlarla yürümek için şimdiden yapılan yatırımlar,ödenen aidatlar nerelere gidiyor?

Sistemin içerisine tam girmediğim için öğrendiğim kadarını sizlere aktarmaya çalışacağım bu arada üzerine basarak belirtmek istiyorum bu yazı karalama yapmak için yazılmamıştır. Bugün sisteme yeni giren bir arkadaşımla görüşme yaptım ondan öğrendiklerimi sırasıyla aktarayım. Kendisinin sisteme yeni girdiğini 200.000 TL Karşılığındaki bir evi satın almak istediğini söyledi. 200.000 Lira’ya alacağı ev için 15.000 TL Peşinat istemişler bu peşinat gider olarak gözüküyor yani toplam ödenen miktar 215.000 TL. Bu ödemeyi toplam 5 yılda gerçekleştireceğini ve her ay kura çekildiğini anlattı. Yani her ay sistemdeki birisi ev sahibi oluyor. Bana aktardığı kadarıyla eğer taksitin yarısına geldiğinde yani 2.5 yıl sonra kurâdan ev çıkmamış olursa sistem sana evi alıyor. Yani 2.5 yıl sonra ev sahibi olmuş oluyor. Bu arada aylık 3.000 TL ödüyor. 

Yine aynı şekilde araba için başvuru yapacak bir arkadaşımla görüştüm. O, sisteme girmek için sadece bilgi almış aktardığı kadarıyla (farklı firmalar) 10.000 TL için ortalama 800 TL işlem ücreti istemişler taksitin yarısı geldiğinde aracı alacaklarını söylemişler. Yani 10.000 TL İçin 10 aylık sisteme dahil olduğunuzda sistem size 5. ayda kurâdan araç çıkmazsa aracınızı alıyor.

Bu Firmalar Güvenli Mi?

Yazımın başında belirttiğim gibi karalama yapmıyorum ama bu milletin canını çok yaktılar. Gerek kairos gerek çiftlikbank gibi vatandaşa ilk olarak güven aşılayıp sonradan vatandaşımız cebindeki paraları alıp kaçanlar çok oldu. Derdim birilerinin canı yanmadan sistemler denetlemeye tabi tutulsun. Binlerce insanın canı yandıktan sonra tedbir getirilmesin böyle toplu para dönen organizasyonlar mutlaka ve mutlaka devlet kontrolünde olsun. İlk görüştüğüm arkadaşım girdiği sistemin devlet kontrolünde sigortalı olduğunu söyledi. Bu konu ile alakalı resmi bir kaynağa ulaşamadım. Bazı sitelerde devlet kontrolünde yazılmış bazı sitelerde devlet kontrolünde değil yazılmış. O sebeple kesin birşey diyemiyorum.

Dikkatli olmalıyız artık. Bu sistemlerin henüz mâdurûna rastlamadım inşallah hiç rastlamam.Detaylıca araştırılıp öyle girilmeli diye düşünüyorum. Hesabınızı ince yapın.

Toplanan Paralar Nereye Gidiyor?

Anlattığım gibi her ay ev alınıyor ama ortada dönen para çok fazla 5 yıl 60 ay yapar her ya bir kişiye ev alındığını düşünürsek yani 60 kişilik bir grup oluşur bu 60 kişilik grup kişi başı 15.000 TL giderlere para verirse 60*15.000=900.000 TL Bu para sadece 1 gruba ait kim bilir bunun gibi kaç grup var dönen parayı siz hesap edin artık. Bu paranın nerelerde saklandığını ve nerede harcandığını bulamadım. Böyle bir bilgiyi paylaşan yada açıklayan olmamış o yüzden paranın nerede olduğunu, nereye gittiğini bilmiyorum.

Umarım bu sistemler insanımız için güzel olur ve herkes hayaline kavuşur bu yazıyı her yerde reklamlar gördüğüm için ve çok fazla firma bu işe girdiği için yazmak istedim kalın sağlıcakla.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu