Kütüphane

Borsa Krizde Nasıl Kazandırır?

Borsa Krizde Nasıl Kazandırır?

Ülkemizde dönem dönem ekonomik krizler yaşandı ama benim güçlü ülkem bu krizlerden bir şekilde kurtulmayı başardı bundan sonra yaşanacak bir ekonomik krizden de kurtulmayı başaracaktır. Hepimizin bildiği gibi bu krizlerin olduğu dönemlerde döviz,altın ve satılan ürünlerin fiyatları artar, alım gücü düşer.

Fiyatlar Neden Artar?

Bunu bir örnek vererek açıklayayım. Yurt dışından döviz ile ürün alan ve bu ürünü işleyip satan bir fabrika döviz ile alış yaptığı için dövizin artışından kaynaklı olarak ürünlerine zam yapmak zorunda kalır. Bu olayı bir zincir gibi düşünürseniz sektörker birbirini etkilediğinden dolayı genel ürünlere zam gelir. Önceden 1 Lira’ya satılan ekmek artık 2 Lira veya daha fazla bir fiyata satılmaya başlanır biz 1 Lira’lık ürünün 2 Lira olduğunu hesap ederek konuya devam edelim.

Önceki krizlerden öğrendiğim kadarıyla kriz ortamında döviz ve altın fiyatı hızlı artarken borsada endeks hızlı bir şekilde gerilemeye başlar. 1 Lira’lık ürünün 2 Lira olduğu ortamda endekse de %100 satış geldiğini varsayarsak genel ürünlere göre şirketler ucuz kalmış olur.

Para krizde kazanılır

Çok sevdiğim borsacı bir abim arada kulağıma eğilerek unutma para krizde kazanılır derdi. Bu nasıl olur diye sorduğumda;

Bak şimdi un satan bir fabrikanın hisselerinin 10 TL olduğunu düşünelim bu fabrikanın hisseleri krizden dolayı satış yiyecek. Çünkü geçmiş krizlerden yola çıkarsan böyle zamanlarda hisse fiyatları düşer. Ortalama endeksin %100 değer kaybettiği bir ortamda bu şirketin değerininde %100 değer kaybettiğini yani önceden hissesi 10 Lira olan bir şirketin 5 Lira’ya düştüğünü düşün diyerek devam etti. Ekmeğin fiyatı krizden dolayı 1 Lira’dan 2 Lira’ya yükselmişti. Peki bu yükselişin sebebi neydi? Un fiyatlarındaki artış. Un fiyatı artıyor ama un fabrikasının piyasa değeri düşüyor. Ekmeğin 1 Lira olduğu zamanda bu şirketin hisse değeri 10 TL idi ekmek 2 Lira’ya çıktı hisse değeri 5 Lira’ya düştü.

Ülkemizde geçmiş krizleri ele alırsak krizden sonra borsaya bahar gelir hisseler uçuşa geçer bu uçuşun sebebi şirketlerin ürünleri daha pahalıya satmasıdır. Daha pahalıya satılan ürünler şirketin kar bölümüne artı olarak eklenecektir düşünsene şirketin kârı 2 katına çıktı piyasa değeri yarıya düştü bu nereye kadar devam edebilir diyerek devam etti.

Şirketin krizden önce 100 Lira kar yazdığı zaman hisse fiyatı 10 Lira. Şirketin 200 Lira kar yazdığı dönemde hisse fiyatı 5 Lira sana hiç mantıklı geliyor mu? Kriz sonrası borsaya bahar gelmesinin sebebi şirketin artik 4 kat ucuz olmasıdır. Endeks ile hareket eden yaptığı kârı fiyatına yansıtan bir hissenin yeni kâra göre fiyatı 20 TL olmalıdır. Yani bu hisse 4 kat daha ucuz hâle geldi. Kademeli alım yaparak kriz sonrasını kendi baharını yaşayabilirsin. Bizim ülkemizde krizlerde böyle oluyor başka ülkelerde nasıl oluyor bilmem krizden öğrendiğim budur. Şimdi para krizde nasıl kazanılır anladın mı? Diyerek bana güzel bir hayat dersi verdi.

Aslında anlattığı sistem ülkemizde çoğu kez tekrar etti. Geçmiş verilere bakarsak kriz sonrası borsanın nasıl coştuğunu görebiliriz.

Ben yazar değilim anlatım bozuklukları yapmış olabilirim elimden geldiği kadar anılarımı, yaşantımı, öğrendiklerimi sizlerle paylaşmaya çalışıyorum hatam varsa affola hoşçakalın.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu