Kütüphane

Bedelli Sermaye Arttırımı Nedir?

Bedelli Sermaye Arttırımı Nedir ve Nasıl Katılım Olur?

Kendi anladığım ve katıldığım kadarıyla düz bir şekilde anlatmaya çalışacağım umarım faydalı olur. Öncelikle herkse bol kazançlar diliyorum.Bedelli sermaye arttrımı demek şirketin sermayesini örneğin 100 Lira’dan 150 Lira’ya bedeli karşılığında yükseltmesi demektir.Peki şirket bunu nasıl yapar? Örneğin şirketin hisse başı 2 TL Karşılığında bedelli sermaye arttırımına karar verdi hissenin önceki fiyatıda 5 TL diyelim yani 1 adet hissesi 5 Lira olan şirket 2 TL Karşılığında hisse satacak. Bu durumda elinizdeki her hisse için 2 TL ödeyeceksiniz. 10 hisseniz varsa 20 TL ödeyerek hisse sayınız 20’ye çıkartabilirsiniz.

Bedelliden Hisseyi Alacak Param Yok Ne Yapacağım

Sizin şirkette 10 hisseniz var ise ve şirket 2 TL karşılığında size ruçhan hakkı verdiyse siz bu ruçhan hakkınızı bir başkasına satabilirsiniz. şöyle düz mantık örnek vereyim %50 bedelli sermaye arttırımı yapan bir şirketin piyasa değeri 100 lira ve hisse değeri 5 TL Olsun. Bu şirket % 50 oranında bedelli sermaye arttırımı yapacağı için yeni sermayesi 150 Lira olacaktır. Bedelli yapılmadan önce hisseyi 5 TL maliyetle aldığınızı düşünün ve devam edelim ilk olarak bedelliden sonra hisse fiyatını bulacağız. Aşağıda gerekli hesaplamalar mevcut. Bedelliden sonra fiyat 4 TL Oluyor. Şimdi siz ruçhan hakkınızı satarsanız maliyetiniz 5 TL ama hisse fiyatı 4 TL Olacaktır. Ruçhan hakkınızı ne kadardan satarsınız bilmiyorum bu sattığınız ruçhanla tekrar hisse alıp maliyet düşürebilirsiniz.

Bedelliden Sonra Hisse Fiyatı Nasıl Belirlenir?

(Hisse Fiyatı x Şirket Sermayesi + Ruçhan Bedeli x Bedelsiz Oranı)/Bedelliden Sonraki Sermaye yani

(5 x 100 + 2 x 50 ) / 150=4 TL Yani bu şirketin bedelsiz bölünmeden sonra hisse değeri 4 TL olacak. yalnız kapanıştan önce teorik fiyat 5 TL Olarak hesapladık teorik fiyata göre rakamlar değişiklik gösterebilir.

Bedelliden Sonra Şirketin Piyasa Değeri Nasıl Hesaplanır?

Şirketin bedelli bölünmeden sonra hisse senedi fiyatını 4 TL Olarak hesap etmiştik. Şirketin sermayesi 150 Lira olacağı için 4 x 150 =600 Diyeceğiz. Piyasa değeri 600 Lira Oldu.

Biraz karışık gibi görünüyor ama çok basit bir işlem katılırsanız anlamanız daha kolay olacaktır. Bol kazançlar dilerim 

Beni Twitter’dan @uzunvadecim adresinden takip edebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu