Kütüphane

Bankaların Parayı 9’a Katmala Yöntemi Muhteşem Sistem…

Para Katlama Sanatı

Merhabalar Youtube’da ekonomi ile ilgili alanlarda gezinirken bir video gördüm,bu videoda bankaların faiz dışında değişik bir gelir yöntemi anlatılıyordu.  Bankaların geliri her ne kadar faiz gibi gözüksede işin aslı öyle değilmiş. Bizim gözden kaçırdığımız bir sistem daha var. Bu sistemin adı Kısmi Rezerv Sistemi fazla uzatmadan konuya girmek istiyorum paradan para nasıl kazanılır hemen anlatmaya başlayalım. 

Kısmi Rezerv sistemi sayesinde bankaları ellerinde bulunan parayı katlamaya devam ediyorlar.İlk olarak bir banka belirleyeceğiz bu bankanın ismi A bankası olsun ve B müşterisi bu bankaya para yatırsın.

  • 11.HAZİRAN 1930 Tarihinde kurulan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tüm bankaların bankasıdır ve bankaların işlemlere devam edebilmesi için Merkez Bankasına ödeme yapmaları gerekir.
  • Bankalarda bulunan paramız, bankanın kullanımına açıktır. Yani banka ile yaptığımız sözleşme gereği banka bizim paramızı kullanabilir. Bu kullanım bizim paramızı ödemeyecek anlamına gelmez konuyu dağıtmadan devam edeyim A bankası ve B vatandaşla yolumuza devam ediyoruz.

Hesaplamaya Geçelim

  • A Bankasına Para yatırmaya giden bir kişi bankaya 10 TL para yatırıyor. A bankasının elinde olan para 10 TL oluyor.
  • A bankası paranın ortalama %10’unu Merkez Bankası hesabında tutmak zorunda olduğu için 10 TL’nin 1 TL’sini Merkez Bankasına yatırıyor ve 9 TL kalıyor
  • Araba alma ihtiyacı duyan bir kişi bankaya gelerek kredi başvurusunda bulunuyor ve 9 TL kredi kullanıyor. Faiz geliri hesap etmeyeceğiz parayı katlayacağız.
  • Kredi çeken kişi arabasını alıyor parasını ödüyor bankaya borçlanıyor. Bankanın faiz dışında 9 TL alacağı var. Araba satan kişide aldığı parayı bankaya tekrar getiriyor bankanın elinde tekrar 9 TL oluyor.
  • Banka geri gelen 9 TL’nin yaklaşık %10’unu Merkez Bankasına yatırıyor ve elinde ortalama 8 TL kalıyor.
  • Bu para dönmeye devam ediyor başka bir kişi geliyor ve ev almak için 8 TL kredi çekiyor. Çekilen bu 8 TL İle ev alınıyor. Evi satan kişi de 8 TL’yi bankaya geri getiriyor.
  • Bu döngü böyle dönmeye devam ediyor yani banka kendinin olmayan parayla parasını katlamaya devam ediyor. Bir bankada günlük buna benzer bir sürü işlem gerçekleşiyor. Bu verilen kredilerin faiz gelirleri de hesaplanırsa banka 9 kattan fazla para kazanmış oluyor. Yani kendinin bile olmayan paradan para üretiyor.

Bu yazıyı yazmama neden olan video

http://https://www.youtube.com/watch?v=A9tMQlv8-Yw

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu